Mała elektrownia - wielkie możliwości

Źródeł energii naturalnej występuje dziś naprawdę bardzo dużo. Umiejętne ich wykorzystanie sprawia, że wiele osób może cieszyć się bezpieczną i ekologiczną energią. W wielu przypadkach znacząco przyczynia się to do obniżenia kosztów jej zużycia. Wiatr oraz słońce są naszym wspólnym dobrem, które jest praktycznie darmowe. Oprócz jednak energii słonecznej oraz energii wiatru, w dyspozycji mamy jeszcze energię skumulowaną w wodzie, energię geotermalną oraz energię z biomasy. Najłatwiej jednak dla domowych potrzeb przystosować energię słoneczną oraz dostępną za sprawą wiatru.

W tym ostatnim przypadku, można skorzystać już nawet ze stosunkowo niewielkich elektrowni wiatrowych, które częściowo zaspokoją potrzeby energetyczne. Doskonałym tego przykładem są elektrownie wiatrowe, których moc zasadniczo nie przekracza 1000W. Tego rodzaju elektrownie są więc z racji swojej niewielkiej mocy traktowane jako mikroźródła. Stosowane są najczęściej w miejscach, które nie mają dostępu do tradycyjnego zasilania, jak i tam, gdzie koszty podłączenia standartowych instalacji są stosunkowo wysokie. Niższa wydajność oznacza, że takim źródłem energii nie zasilimy wszystkich urządzeń. Zapewnią jednak sprawne działanie podstawowych urządzeń, zasilając czujniki, odbiornik radiowy, baterię w telefonie, laptopie, bądź też będą podtrzymywały zasilanie innych urządzeń w sytuacji, kiedy nastąpi przerwa w dostawie prądu z elektrowni elektrycznej. Stosunkowo prosta budowa, sprawia, że rzadko ulegają one awarii, a tym samym są niezawodne oraz długowieczne. Ich dodatkowym atutem jest także mniejsza ilość problemów związanych z montażem oraz pozwoleniami, które nie zawsze są wymagane. Warto też zauważyć, że praca takich urządzeń jest bardzo cicha, co ma znaczenie dla wielu osób, które liczą na spokojny wypoczynek na działce, w domku letniskowym bądź na łodzi. Podobne rozwiązania, wykorzystujące elektrownie wiatrowe z sukcesami mogą zasilać oświetlenie drogowe, znaki drogowe, a nawet różnego rodzaju reklamy.

Nawet najmniejsze źródła energii, wykorzystujące czy to wiatr, czy też energię słoneczną, przyczyniają się do mniejszych rachunków. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego przełącznika (szczególnie przy bardziej wydajnych elektrowniach), który w chwili braku napięcia z elektrowni wiatrowej, samoczynnie przełącza się na tradycyjne źródło zasilania. W tym celu należy dysponować tylko odpowiednim rozwiązaniem technicznym.