Czysta darmowa energia

Rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, znacznie przyczyniło się do stosowania instalacji je wykorzystujących na coraz szerszą skalę. W efekcie, stopniowo zwiększają one swoja skuteczność oraz oferują rosnącą wydajność. Najczęściej dostępnymi, a tym samym i popularnymi rozwiązaniami, stosowanymi w przypadku prywatnych posesji, są instalacje korzystające z energii wiatrowej oraz wykorzystujące energię słoneczną. Oba te czynniki (wiatr oraz słońce) są obecne na terenie naszego kraju praktycznie przez cały rok i w wielu miejscach, w stopniu zapewniającym częściowe bądź też całkowite zapotrzebowanie na energię. Nim jednak zdecydujemy na konkretne rozwiązanie, warto wykonać badania, które pozwolą na określenie tego, jaka instalacja i o jakiej mocy, będzie dla danych potrzeb najodpowiedniejsza. Może bowiem okazać się także, że bardziej korzystne pozostanie wybranie dwóch odrębnych rozwiązań, które wzajemnie będą się uzupełniały. Dzieje się tak często w sytuacji, kiedy ani wiatr, ani też poziom nasłonecznienia, nie jest w danym miejscu wystarczający.

W zależności od mocy oraz rodzaju instalacji, można zapewnić energię na potrzeby związane zarówno z zasilaniem podstawowych urządzeń np. oświetlenia, sprzętu radiowego, sieci monitoringu i innych czujników, telefonu komórkowego, czy też laptopa. Większa moc pozwala na pracę większej ilości urządzeń oraz daje możliwość zasilania bardziej wymagającym sprzętom. Wszystko również zależy od tego, na jakie cele dany budynek został przeznaczony. W przypadku elektrowni wiatrowych, które osiągają moc około 3kW, można zapewnić zasilanie dla większości odbiorników znajdujących się w domu. Pewien problem pojawia się jednak w sytuacji, kiedy jednocześnie chcemy użytkować żelazko, telewizor, komputer oraz pralkę i odkurzacz. Rozwiązaniem może być wówczas zastosowanie specjalnego przełącznika, który zacznie pobierać moc w tradycyjny sposób bądź też, montaż bardziej wydajnej elektrowni. W takich sytuacjach najczęściej wystarcza już moc 5kW. Może ona zasilić praktycznie wszystkie urządzenia, spotykane w przeciętnym domu jednorodzinnym. Niekiedy mogą pojawiać się nawet nadwyżki mocy. W takim przypadku może ona zostać wykorzystana do ogrzewania wody. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem na przestrzeni ostatnich lat stają się również ogniwa fotowoltaiczne – monokrystaliczne. W przeciwieństwie do elektrowni wiatrowej, ogniwa do swojego działania wykorzystują energię słoneczną.

Połączenie tych dwóch rozwiązań, pozwala na poczynienie sporych oszczędności w domowym budżecie. Zapewniają one bezpieczną, czystą i co najważniejsze praktycznie darmową energię. Coraz częściej są stosowane również w przypadku gospodarstw rolnych, ponieważ jest to rozwiązanie ekologiczne, wykorzystujące możliwości podarowane nam przez naturę.